Evden eve nakliyat tafsiye

Hergün bir çok taşınan müşterimiz ile yaptığımız görüşmeler ile karşılaşabileceğiniz tüm problemleri ortadan kaldırmak için çalışmaktayız. Evden eve nakliyat sürecinin en iyi şekilde sonuçlanması için dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Bunlar nakliye firması seçmek, eşyaların nasıl paketlenmesi gerektiği, anlaştığınız firma ile sözleşme imzalama, taşınma sürecinin yönetimi ve yeni eve yerleşme ile kolilerin açılmasıdır. Bu başlıklardaki bir kaç önemli noktaya dikkat ederek rahat bir taşınma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Planlama ve Karar Verme

 1. Bir fincan çay alın ve taşınma planınızı hazırlamaya başlayın.
 2. Boş zaman buldukça internette evden eve nakliyat firmaları arayın beğendiğiniz firmaları not alın, böylece bir firma listesi hazırlamış olacaksınız.
 3. Eşyalarınız için bir Eşya Listesi hazırlayın. Taşınmak gereksiz eşyalardan kurtulmak için güzel bir fırsattır.
 4. Yenileyeceğiniz ve ihtiyac duymadığınız eşyalarınızı bağışlayın.
 5. Biraz araştırmadan sonra taşınma için profesyonel bir firmadan yardım alıp almayacağınıza karar verin.
 6. Eğer profesyonel bir hizmet alacaksanız alacağınız hizmet çeşidine karar verin. Tüm paketleme işlerini firma mı yapacak siz mi yapacaksınız? Buna karar verin.
 7. Yavaş yavaş paketleme malzemeleri toplayın, ve paketlemeye başlayın.

Evden Eve Nakliyat Firması Seçme

 1. Nakliye firmaları internet sitelerini incelerken özellikle araçların üzerindeki yazılara dikkat edin. Birçok internet sitesinde bariz paint ile yazılmış araç resimleri var bu firmaları tercih etmeyin.
 2. Yakın zamanda taşınan arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın, onların yaptıkları yanlışları tekrarlamayın.
 3. Limited yada A.Ş olduğunu söyleyen firmaları Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde sorgulayın. Doğrulayamaz iseniz bu firmadan hizmet alırken iyi düşünün.
 4. K-1 ve K-3 Belgesinde yazılı ünvanlarıda Türkiye Ticaret Sicilden araştırın. K belgesini kendi doldurduğu belli olan firmalardan uzak durun.
 5. Bulunduğunuz veya taşındığınız şehrin evden eve nakliyat firmalarını terçih edin.
 6. Şehiriçi evden eve nakliyatta size yakın firmaları terçih edin. Yakın firmalar daha ekonomik fiyatlara hizmet verebilir.
 7. Firmaların internet sitelerindeki İletişim sayfalarını dikkatli inceleyin. Özellikle firma yetkili adını, firma adresini, sabit telefon numaralarını ve e-mail adresleri olmasına özen gösterin.
 8. İnternette ……. nakliyat şikayet diye arama yapın firma hakkında şikayet olup olmadığını araştırın.
 9. Ünlü markaların adlarını taşıyan firmaları seçerken iki kere düşünün.
 10. Bulunduğunuz şehrin nakliyecilerini bulmanın kolay bir yolu da o şehrin doğal güzelliklerinin, tarihi mekanlarının, dağlarının, akarsularının, tarite kültürel miras mırakmış bölge devletlerinin, üniversitelerinin ve kalelerinin ismlerinin sonuna nakliyat yazıp internette aramaktır. Bölece bulunduğunuz şehrin nakliyecilerine kolayca ulaşırsınız.

Müşteri Yorumları Olan Nakliyat Firmalarından Fiyat Teklifleri Al Karşılaştır

Fiyat Teklifi Al

Hemen Ücretsiz Dene

Eşyaların Paketlenmesi

 1. Birçok nakliye firması nakliye sözleşmesine “eşya sahibinin paketlediği eşyalarda meydana gelen hasarlardan firmamız sorunlu değildir. “ diye madde koymaktadır. Paketleme konusunda karar vermeden önce bunu bilmeniz önemlidir.
 2. Eğer paketlemeyi siz yapacak iseniz beyaz eşya ve mobilyaları firmaya bırakın siz sadece kolilenecek malzeleri paketleyin ve bu maddenin başına şu cümleyi ekleyin. “Eğer kolilerde yırtık, ezilme ve çökme yok ise“
 3. Her oda için önce beni aç kolileri hazırlayın. Bu kolilere yeni evinizde hemen ihtiyaç duyabilecek eşyaları yerleştirin. Böylece ilk gün tüm kolileri açmak zorunda olmazsınız.
 4. Kolileri 30 Kg’den daha ağır yüklemeyin. Örneğin tüm kitaplarınızı aynı koliye doldurmayın.
 5. Her hazırladığınız kolinin önce altını sağlam bir şekilde bantladıktan sonra koliyi doldurmaya başlayın.
 6. Sık kullandığınız eşyaları en son paketleyin. Paketlemeye çaydanlıktan başlamayın çaysız kalırsınız.
 7. Hazırladığınız kolileri odanın bir köşesine düzenli olarak yerleştirin. Tüm kolileri bir odaya doldurmayın.
 8. Kolilerin üzerine içindekliler ve gidecekleri oda hakında notlar yazın.
 9. Kırılabilecek eşyaları özenle ve iki kat paketleyerek koliye yerleştirin.

Sözleşme Hazırlama ve İmzalama

 1. Mutlaka sözleşme imzalayın.
 2. Sözleşmeye kendi özel durumunuza göre yeni maddeler ekleyin. Firma ile anlaştığınız koşulları sözleşme ile kayıt altına alın.
 3. Evden eve nakliyat firmalarının bir çoğunun sözleşmesinde şu madde bulunur. “Taşıyıcı firma malı teslim sonrası herhangi bir sorumluluk kabul etmez.” Eğer yaptığınız sözleşmede böyle bir madde var ise taşıma bittikten sonra eşyalarınızı kontrol edin ve bir itirazınız var ise firma yetkilileri evden ayrılmadan itirazınızı yapın.
 4. Hiç bir sigorta firması ev eşyasını tüm risklere karşı sigortalamadığı gibi hiç bir nakliye firması eşyalarınıza tüm risklere karşı garanti vermez. Bunun bilincinde olun ve sözleşmeye ona göre maddeler ekleyin.
 5. Yine birçok sözleşmede “Nakliye firması taşımayı kendi seçeceği bir araç ile yapar.” veya “yüklenici firma taşımayı başka bir firmaya devredebilir.” Bu taşımaya kendisi gelmeyecek taşımayı başka firmalara devredecek anlamına gelmektedir. Yani siz istediğiniz kadar firma araştırın iyi firma arayın bu madde ile anlaştığınız firma bu taşımayı dilediği firma ve araça verebilir. Bunun bilincinde olun.
 6. Sözleşmeye firmanın taşımayı yapacağı aracın plakasını yazın. Eğer firma araç arızalanabilir gibi bir bahane öne sürer ise ikinci bir aracın plakasınıda sözleşmeye ekleyin. Böylece bir araç olmaz ise diğer araç ile taşıma yapılır.
 7. Sözleşmede taşımanın kapalı kasa araç ile yapılacağını belitin.
 8. Şehirler arası taşımalarda sözleşmeye eşyanın teslim tarihini mutlaka ekleyin.
 9. Özellikle şehirler arası evden eve nakliyatta eşyanın teslim tarihini mutlaka belirtin.
 10. Sözleşmede anlaştıüınız ve ödediğiniz miktarları rakam ve yazı ile net olarak belirtin.
 11. Sözleşmeyi firma yetkilisi ile imzalayan.

Taşınma Süreci

1- Nakliye firması taşımaya başlamasından bitimine kadar eşyalarınızı başında olun.

2- Nakliye firması ile beraber süreci yönetin, ancak her işe “böyle değil şöyle yapın”, “o öyle taşınmaz.” diye karışmayın. Bu uyarılar çok fazla olursa çalışanlar acısından ters piskoloji oluşturabilir. Bu sonuç eşyalarınız için hiç iyi olmaz.

3- Çalışanların makul isteklerini yerine getirmeye gayret edin.

4- Yaz aylarında evinizde çalışanlar için soğuk su bulundurun.

5- Tüm eşyalar nakliye aracına yüklendikten sonra geride unutulmuş herhangi bir şeyin olup olmadığını öğrenmek için son bir kontrol yapın ve evden öyle çıkın.

6- Yeni evin adresini araç şöförünede verin. Kısaca adresi tarif edin.

7- Araç söförünün telefon numarasını almayı unutmayın.

8- Şehirler arası evden eve nakliyat hizmeti alıyorsanız eşyanın teslim edileceği tarihi netleştirin. Firmanın size net bir saat vermesi zordur. Ancak tarihi mutlaka netleştirin.

Paketlerin Açılması

1- Öncelikle ilk ihtiyaç duyabileceğiniz eşyalarınızın bulunduğu kutuları açın.

2- Firmanın paketlediği eşyaları firma yetkilileri gitmeden açıp hasar olup olmadığını kontrol edin. Hasarlar var ise firma yetkililerine bu hasarları belirtin.

3- Tüm kolileri açmak ve eşyaları yerleştirmek için kendinize 4-5 gün zaman tanıyın.

Bir odayı depo olarak kullanının, açmadığınız kolileri ve diğer eşyaları bu odada depolayın böylece tüm odalarınızı ve eşyalarınızı hazırladıktan sonra en son bu odayıda düzenlersiniz. Böylece yerleşeme süreci bitene kadar dağınık sadece bir odanız olur.

Mobilyalar nasıl paketlenir

Mobilyalar nasıl paketlenir adım adım paketleme aşamaları ve paketleme esnasında dikkat edilmesi gerekenleri bir arada bulacağınız güncel içerik.

 •  Taşınırken Koliler İçin Uyarı Etiketleri
 •  Taşınırken Halılar Nasıl Paketlenir?
 •  Portatif Bez Dolap Taşınırken Nasıl Kullanılır?

Mobilyaların büyük çoğunluğu artık tamamen fabrika üretimi, genellikle sunta ve Mdf’den üretilmektedir. Bu iki malzemede nem ve birkaç kez demonte edildikten sonra artık eski performansı gösteremiyorlar. Bu nedenle taşınırken bu malzemeden üretilen mobilyalara biraz daha özen göstermek gerekir. Mobilyayı taşımaya hazırlamak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Köşeler hasar görme ihtimali yüksek bölgelerden buraları karton koli ile destekleyin.

Ayaklar araç hareket halinde iken çok fazla gerilime maruz kalırlar. Ayakları mutlaka sökün.

Mobilya eğer demonte edilebiliyor ise demonte taşımak daha az risk barındırır.

Mobilyanın kirlenmesini önlemek için streç en iyi tercihtir.

Sivri çıkıntılar (kol, süs, kulp) sökülebiliyor ise sökün.

Mobilya kapakları, raf ve cam parçalarını sökün veya karton ile destekleyin. Sökmek en iyi yöntemdir.

Mobilyanın nakliye aracına hangi yüzeyi üzerine yerleştirecek isek bu yüzeyi bir nakliyat battaniyesi üzerine koymak mobilyanın çizilmesini 100% engelleyecektir.

İstanbul’da İSTEEND Logosuz Araçlar Korsan Firmadır

Evden eve nakliyat maceralarını dinlemeyi severim. Belki de hayatının neredeyse oniki yılını taşınma süreçleri ile geçirmiş biri olduğumdan, konuyla her zaman özel ilgilendim. Bazen bu taşınma öyküleri taşıma aracının adresi bulamaması, taşıt sürücüsünün müsteriyi arayarak kaybolduğu yeri bildirmesi, yanlış bir bölgede boşaltım yapılması gibi traji-komik hallere varabiliyor.

Zaman zaman nakliye sektöründe eşimin dostumun başına gelenler bir hayli üzücü de olabiliyor. En son bir arkadaşım, bürosunu taşıtırken kaybettiği büro mübilyaları için bir hayli çırpınmıştı. Ancak evden eve nakliye için internet üzerinden anlaştığı kişinin korsan iş gördüğünü ve dolayısıyla da dolandırıldığını anladığında iş işten geçmişti. En son yoğun çabalar sonucunda dolandırıcının yakalandığını da öğrendim ancak bu süre zarfında arkadaşım işinden, ekmeğinden olduğu, işini sil baştan kurmak için borca girdiği çok çetrefilli bir süreç yaşadı.

En iyisi evden eve nakliyat firmalarını özenle seçmek ve firma ile olan ön görüşmeri kesinlikle firmanın bürosunda yüzyüze yapmak.

Evden eve nakliyat firmasının seçiminde ise çeşitli kriterler göz önüne alınabiliyor. Eğer işinizi İstanbul’ da bir evden eve nakliyat firması ile çözecekseniz, firmanın seçiminde en kritik seçim kriterini unutmayın: Firmanın, İSTEEND üyesi olup olmadığına dikkat edin.

Unutmayın:

İstanbul’da İSTEEND logosuz araçlar korsan firmadır!

İstanbul merkezli ve evden eve nakliye hizmetini profesyonel bazda ve güvenli biçimde veren, yetki belgesine sahip, gerçek evden eve nakliye firmaları İstanbul Evden Eve Nakliyatçılar Derneği’ nin üyesidir. İSTEEND üyesi firmalarla güvenle çalışabilirsiniz. Bunun yanında İSTEEND logosu bulunmayan taşıma araçlarının korsan olduğu bilinmektedir.

Dolayısıyla da anlaşmak istediğiniz İstanbul merkezli evden eve nakliyat firmasının kesinlikle İSTEEND üyesi olmasına dikkat etmelisiniz.

Peki İSTEEND nedir? İSTEEND evden ev nakliyat sektöründe, sektörel mücadele veren bir dernek kuruluğudur ve ‘İstanbul Evden Eve Nakliyatçılar Derneği’dir. Nakliyat sektüründe özellikle korsan nakliye firmalarına karşı verdiği mücadele ve meslek standartları konusundaki öncü çıkışları ile tanınmaktadır.

İstanbul’ da taşıma işlemleri sırasında İSTEEND üyesi olmayan kuruluşlarla çalışılmaması kesinlikle önerilmektedir. İSTEEND logosunun bulunmadığı evden eve nakliye araçlarının korsan olduğu görülmektedir.

Evden Eve Nakliyat Firmalarından Fiyat Alırken Sorulmayacak 10 Soru

Evden eve nakliyat firmalarından fiyat alırken kaçınmanız gereken bazı soru ve yorumlar bulunmaktadır. Fiyat teklifi alırken bu soru ve yorumlara dikkat etmeniz,

 Evden Eve Nakliyatta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev Nasil Tasinir Temel Adimlar

 Evden Eve Nakliyat Tavsiyeleri

Evden eve nakliyat firmalarından fiyat alırken kaçınmanız gereken bazı soru ve yorumlar bulunmaktadır. Fiyat teklifi alırken bu soru ve yorumlara dikkat etmeniz, en doğru fiyat ve firmayı bulmanıza yardım edecektir.

 1. “Eşyalarım çok fazla değil”: Bu göreceli bir terim, önemli olan bunun mümkün olduğunca doğru olması. Eşya bilgilerinin eksik olması halinde eşyalar gelen araca sığmayacaktır. Bu da sizin için maliyetli ve mutsuz bir taşınmaya neden olacaktır. Sonuç olarak eşya bilgilerinizi tam olarak bildirmeniz yararınıza olacaktır.

 

 1. “Ağır hiçbir eşyam yok”: Eğer piyano, kasa ve banyo küvetleri gibi ağır eşyalarınız yok ise eşyaların ağırlıkları hakkında yorum yapmayın. Taşınma günü işçiler bir eşyayı ağır bulup sizden bunun taşınması için extra ücret talep edebilirler.

 

 1. “Taşınacağım yer çok yakın”: Şehir içi taşımalarda taşınacak evin mesafesinin 20 km veya 500 m olması oluşacak maliyetleri fazla etkilemez. Burada önemli olan işçilik giderleri ve paketleme malzemeleridir. Bu iki gider her iki durumda da geçerli olduğundan hissedilir fiyat farklarının oluşması mümkün değildir.

 

 1. “Yapabileceğinizin en iyisi bu mu?”: Taşınma fiyatlarını indirmek için sıkı pazarlık yapmayın. Taşınmanın nereye yapılacağı bilindikten sonra tüm maliyetler hesaplana bilir olduğundan fiyat bellidir. Daha çok alacağınız hizmetin kalitesi hakkında pazarlık yapın.

 

 1. “Şu firma sizin fiyatın çok altında bir fiyat verdi”: Bunu bir nakliyat firmasına söylediğinizde haklı olarak git onunla taşın o zaman diyecektir. Firmalardan aldığınız hizmete göre fiyat farkları oluşabilir. Bunları kıyaslarken alınan hizmeti de kıyaslayın ondan sonra bir karar verin.

 

 1. “Bir önceki taşımam şu kadar saat sürdü bunun da bu kadar sürede bitmesini istiyorum”: Bu soruda bir nevi 5. Soru ile aynı firma sahibi o zaman o firma ile taşınsaydın diye içinden geçirecektir. Böyle kıyaslamalar yapmamanız daha doğru olacaktır. Tüm şartlar eşit olmadığından böyle bir öngörüde bulunmak zor. Önemli olan taşımanın kazasız güveli bir şekilde sonuçlanmasıdır.

 

 1. “İşçileriniz tecrübeli mi?”: Hiç kimse ayranım ekşidir demez. Taşımaya gelecek işçiler tecrübesiz olsa bile size aksini söyleyecektir. Bunun yerine işinin ehli işçilerle taşınmak istediğinizi ve gelecek işçi sayısı hakkında sorular sorun.

 

 1. “Gerçek ……… Nakliyat siz misiniz?”: Google da arama yaparken ilk üç sırada aynı isimli 3 firma bulunuyordu ve üçü de “taklit ediliyoruz.” diye not düşmüş simdi çık işin içinden çıkabilirsen. Bunu ancak araştırma yaparak anlayabilirsiniz. Nakliyeciden işe yarar bir cevap almanız zor.

 

 1. “İnternet sitenizdeki araçlar size mi ait:” Sizde rastlamışsınızdır bazı internet sitelerinde araç resimlerinde bariz olarak aracın üzerine paint’te nakliye firmasının ismi yazılmış. Bu nakliye firmalarına dikkat edin. Firma araştırırken firma araçları sayfasını da ziyaret edin.

 

 1. “Eşyalarda taşınma sırasında oluşan hasarları karşılıyor musunuz?”: Bu soruyu sorarken oluşan çizik kırıkları taşınma sigortasının karşılamadığını unutmayı. Bu kırık ve çiziklerin karşılanması için nakliye firması ile yapılan sözleşmede buna da bir madde ayırın.

Taşınma zor bir iştir, her taşınmada kırık ve çizikler oluşabilir. Bunları karşılıklı saygı çerçevesinde konuşarak halletmeye çalışın. Bunu yapmayıp düşmanca bir atmosfer yaratmak, sorunu çözmeyip taşınma can sıkıcı bir hal alabilir. Araştırma yaparken tek referansınız fiyat olmasın alacağınız hizmetin kalitesini kıyaslamaya gayret edin.